آموزش طراحی پرسشنامه در google:

برای این كار ابتدا بایستی یك اكانت در سایت google  داشته باشیم. فرض می كنیم ما قبلا در گوگل حساب كاربری باز كرده ایم و از مراحل ساختن Gmail صرف نظر می كنیم.

بعد از باز كردن Gmail در نوار ابزار بالای صفحه گوگل روی Documents كلیك می كنیم؛ تا یك صفحه جدید باز شود. در سمت چپ صفحه جدید بر روی Create كلیك می كنیم. و به قسمت Form می رویم. یك صفحه جدید باز می شود.

Untitled form: در این قسمت عنوان پرسشنامه را وارد می كنیم. و در قسمت بعدی در مورد پرسشنامه خود توضیحاتی را می نویسیم.

Question Title: در اسن قسمت سوال خود را می نویسیم.

Help text: در این گزینه توضیحاتی را وارد می كنیم تا در جواب گویی به مخاطبین كمك كند.

Question type: در این قسمت نوع سوال را تعیین می كنیم. گوگل هقت نوع سوال را برای پرسشنامه در نظر گرفته است. Hdk k این نوع سوالات عبارت ند از:

1.       Text message: این سوال برای زمانی است كه جواب بایستی به صورت یك پاسخ كوتاه بیان شود. مثلا از پاسخ دهنده می خواهید یك جمله كوتاه در مورد رابطه خودش با همسرش بیان كند.

2.       Paragraph text: این نوع از سوالات برای زمانی است که پاسخ آنها به صورت تشریحی می باشد و کمی طولانی است.

3.       Multiple choice questions: این دسته از سولات مخصوص سوالات چند گزینه ای است که پاسخ دهنده تنها یک گزینه را می تواند انتخاب نماید. مثلا جنسیت شخص که می تواند تنها زن یا مرد را انتخاب کند و هر دو را نمی تواند انتخاب کند.

4.       Check box: این نوع معرف سوالاتی است که چند گزینه ای هستند اما پاسخ دهنده چندین گزینه را می تواند انتخاب کند. مثلا سوال می شود که در اوقات فراغت چه کارهایی را انجام می دهد و پاسخ دهنده بین گزینه ها فیلم دیدن، مطالعه، سفر  و ... را انتخاب می کند.

5.       Choose from a list: لیستس از پاسخ های آماده که پاسخ گو یکی از آنها را انتخاب می کند.

6.       Scale: سوالاتی که به صورت فاصله ای است. ما بین یک مقدار که پیش فرض بین 1 تا 5 است.

7.       Grid: این گروه مخصوص سوالاتی است که تعداد زیادی از آنها پاسخ های مشابه دارند. مثلا برای سوالاتی که از طیف لیکرت طبعیت می کنند.

Make this a required question: با تیک زدن این گزینه پاسخگو را ملزم به پاسخ دادن یک سوال می نماییم.