"به نام خدا"

پزشکی از راه دور:

اصطلاحی جدید است که در استفاده از اطلاعات الکترونیک و تکنولوژی‌های ارتباطی برای فراهم آوردن خدمات و حمایت از مصرف‌کنندگان در زمانی که فاصله‌ای بین دو گروه خدمات گیرنده و خدمات دهنده وجود داشته باشد تعریف می‌شود.

 اهداف پزشک از راه دور:

ü        بهبود مراقبت از بیمار

ü        بهبود دسترسی و مراقبت پزشکی برای نواحی روستایی و محروم

ü        دسترسی بهتر به پزشکان جهت مشاوره

ü        در دسترس قرار دادن امکانات برای پزشکان جهت هدایت معاینات خودکار

ü        کاهش هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی

ü        ایجاد خدمات مراقبت پزشکی (در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع)

ü        کاهش نقل و انتقال بیماران به مراکز درمانی

انواع پزشکی از راه دور:

  • مشاوره از راه دور
  • آموزش الکترونیکی
  • پایش از راه دور
  • جراحی از راه دور
  • درمان امراض پوستی از راه دور
  • تصویربرداری التراسوند از راه دور
  • آسیب‌شناسی از راه دور
  • درمان اختلالات شناختی از راه دور

امروزه پزشکی از راه دور تا حدی پیشرفت کرده‌است که امکان انجام جراحی از راه دور نیز به وجود آمده‌است. یعنی یک جراح حاذق در یک کشور با بهره گیری ازارتباطات اینترنتی بسیار قوی و زیرساخت‌های فنی دقیق، این امکان را می‌یابد که در یک اتاق جراحی درکشور دیگری، به وسیله ربات‌ها، عمل جراحی انجام دهد.

MHealth (موبایل-سلامت):

نخستین بار برای ارائه‌ی خدمات سلامت از طریق وسایل ارتباطی قابل حمل و تکنولوژی‌های شبکه‌ای به کار برده شد و امروزه بیشتر در مورد ارائه خدمات سلامت از طریق تلفن همراه شناخته می‌شود.
البته ارائه این خدمات از طریق گوشی‌های هوشمند، کامپیوترهای جیبی، دستگاه‌هایی با قابلیت برقراری ارتباط بی‌سیم یا بلوتوث و غیره نیز امکان‌پذیر است.

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت mHealth استفاده از تکنولوژی‌های موبایل (بدون نیز به ارتباط بی‌سیم) در راستای اهداف سلامت است.

 استفاده از تکنولوژی‌های موبایل دو ویژگی ایجاد می‌کند که از جمله ؛آنها بردن دانش پزشکی بر بالین بیمار است و دیگر اینکه به محض تقاضای اطلاعات پزشکی چه اطلاعاتی که درباره بیمار ثبت شده و چه اطلاعاتی که مربوط به پایگاه‌‌های دانش پزشکی است این داده‌ها به صورت به روز شده و بر بالین بیمار در اختیار پزشک معالج قرار می‌گیرد.
همچنین می‌توان با استفاده از فناوری‌های خاصی که در
mHealth قابل استفاده است ،در هر لحظه دانش پزشکی را در اختیار متخصصان قرار داد.

انواع طبقه بندیMhealth:

1-برقراری ارتباط بین دریافت کننده خدمات ونظام سلامت

2-برقراری ارتباط بین نظام سلامت ودریافت کننده خدمت

3-برنامه های ترک سیگار

خدمات کنترل وزن

5-راه اندازی جنبش های سلامتی

6-آگاهی بخشی واطلاع رسانی درزمینه های مختلف سلامت

7-پایش ومراقبت ازسلامتی وبیماری

2مشکل عمده پیش روی زیرساخت های مخابراتی کشورما:

1-وسعت جغرافیایی زیادک ومنجربه بروزمشکلات اجرایی می شود.

2-دولتی بودن توسعه خدماتIT

 

NFCچیست وچه کاربردهایی دارد؟

این فناوری توانایی ارتباط تا حداکثر فاصله‌ی 4 سانتیمتر را داراست که می‌تواند محیط امنی برای انتقال اطلاعات محرمانه بین موبایل شما و دستگاه قرائت کننده باشد و از دسترسی‌های احتمالی به اطلاعات جلوگیری نماید. از این فناوری می‌توانید به راحتی به عنوان کارت‌های غیر تماسی موجود در پایانه‌های حمل و نقل، ایستگاه‌ها و همچنین مراکز پرداخت خرد استفاده کنید. برای خرید با موبایل‌تان فقط کافی‌است که گوشی موبایل خود را نزدیک دستگاه مجهز به قرائت‌کننده کرده و در همان لحظه با صدای بوق دستگاه می‌توانید مطمئن باشید که پرداخت شما به درستی انجام گردیده است. این روش مزیت‌هایی نسبت به پرداخت از طریق پیامک و Wap دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به سرعت بسیار بالا در تبادل اطلاعات و سادگی آن اشاره کرد

NFC به طور اختصاصی برای کار در گوشی‌های تلفن همراه طراحی شده است و دارای سه ویژگی کلی می‌باشد در ویژگی اول، این فناوری قابلیت استفاده به جای کارت‌های غیر تماسی موجود را داراست به‌طوری که می‌توانید از آن‌ها دقیقا همانند کارت‌های موجود برای پرداخت‌های خرد استفاده کنید. در ویژگی دوم، می‌توانید از این فناوری در به عنوان یک قرائت‌گر برچسب‌های غیر فعال RFID استفاده کرده و از آن در تعامل تبلیغاتی و ... استفاده نمایید. ویژگی سوم این فناوری نیز این قابلیت را به شما می‌دهد که هم به عنوان خواننده و هم به عنوان فرستنده از این قابلیت استفاده کرده و در حالت شخص به شخص برای تبادل اطلاعات بین دو دستگاه مجهز به NFCاز آن بهره ببرید.

دربهداشت ودرمان هم می توان ازاین تکنولوژی برای تبادل اطلاعات فشارسنج های دیجیتالی به تلفن همراه یاانتقال این اطلاعات توسط سیستم های مخابراتی به مراکزدرمانی استفاده کرد.